Kenya’da Altı Kızı Sünnet Olmaktan Kurtaran Polis Memuru Taşlanarak Öldürüldü

Kenya’da yaygın olarak yapılan kadın sünnetini durdurmaya çalışan bir polis memuru taşlanarak öldürüldü.

“Genital Sakatlanma” olarakta bilinen kadın sünnetin özellikle Afrika ve Orta Doğu’daki bazı ülkelerde hala yaygın durumda.

Kadınlara fiziksel ve psikolojik olarak çok zarar veren bu geleneğin yapılmasının toplumlarda farklı amaçları bulunurken dünyanın birçok yerinde kadın sünneti yapmak yasak.

Bu geleceğin devam ettiği yerlerden biri olan Kenya’da, bir polis memuru yasak olan kadın sünneti nedeniyle öldürüldü.

Polis memuru Mushote Boma, Kenya’nın Elgeyo Marakwet şehrinde altı kızın sünnet edilmek üzere zorla hastaneye götürüldüğü ihbarını alınca hastaneye baskın yaptı.

Altı kızı yasalara aykırı olan kadın sünnetinden kurtaran polis memuru, kızları polis merkezine götürdü. Daha sonra çete üyeleri kızları geri istedi ve polis merkezine saldırdı.

Polis merkezine saldıran çete üyeleri polis memuru Mushote Boma’yı taşlayarak öldürdüler.

Dünyanın birçok yerinden bu olaya tepki geldi. Men End FGM Vakfı’nın kurucusu ve genel müdürü Tony Mwebia, “21. yüzyılda insanlık dışı bir eyleme maruz kalan kızları kurtaran bir polis memurunun öldürülmesini şok edici.” olduğunu söyledi.

Polis memurunun öldürülmesi, devlet yetkilileri olmak üzere birçok kesim tarafından kınanırken polis salgırlanları yakalama üzere çalışmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir